mobile backgroud

Děkuji Ti, Sifu!

Od té doby, co jsme se v lednu roku 1979 poprvé potkali v Kielu, jsi stále nepřestal vylepšovat, dále vyvíjet a bádat. Nikdy ses nezastavil. Tím jsi byl mně i mnohým dalším vzorem, abych na sobě pracoval a dostával se dál ve WingTsun.

Na začátku jsme museli často cvičit formy a základy. Později v ChiSau jsi nám nikdy neukázal jednu celou sekci, vždy jenom malý kousek, který jsme si museli vychutnávat. Velmi Ti děkuji, že jsi nás tak vyučoval. Právě tak jsme se mohli naučit mnoho schopností.

Na začátku ChiSaa jsem měl období, kdy jsem chtěl přestat. Myslel jsem si, „že se to nikdy nenaučím!“, protože většina mých tréninkových partnerů byla větší a silnější než já. Když ale člověk cvičil ChiSao s tebou, nebylo mnoho cítit a i se SiGungem to bylo také tak. My žáci jsme vždy cvičili příliš velkou silou. Proto jsem musel velmi brzo začít cvičit jinak. Začal jsem pracovat docela lehce. Výsledkem toho bylo, že mě často trefili a já se musel učit s tím zacházet. Nakonec se to začalo zlepšovat. Byl jsi mojí motivací, protože jsem viděl, jak jsi byl při veškeré činnosti soustředěný. Doba, kdy jsi vyvinul LatSao, potom doba BlitzDefence, doba ReakTsun. Vždy jsi dělal na tom jednotlivém tématu. Věděl jsi, že my mezitím naše asistenty vyučujeme také „normální“ věci. A díky tomu ses mohl plně a zcela věnovat svému tématu.

 
WT seminář Tessin, prvopočátky švýcarského WingTsun . Zcela vlevo Giuseppe Schenbri, napravo GM Kernspecht pozorují Demo

Tak jsem se naučil pracovat na jedné věci. Když jsi mi udělil titul „Technický vedoucí EWTO pro WingTsun“, pohlížel jsem na něj jako na novou výzvu. Rozvíjel jsem ho s plnou odpovědností za věc. Stále ho obohacovat o moje poznatky a zkušenosti. Velmi Ti děkuji za Tvoji důvěru. Dostal jsem úkol, kterým jsem Ti mohl ulevit.

Učinil jsi toho tolik pro naše WingTsun a pro celý svět bojového umění, i přestože to mnozí nechtějí vzít na vědomí. Ovlivnil jsi celou scénu bojového umění. Děkuji Ti velmi za Tvůj bojový duch se nevzdávat. Dnes mnozí těží z toho, co jsi vybudoval a z Tvých myšlenek.

Od roku 1996 bylo Tvým cílem dostat WingTsun na univerzitu. Nebál ses žádné námahy, abys dosáhl cíle. Nyní se to stalo skutečností – WingTsun je na univerzitě. Díky Tobě vystudovalo již několik bakalářů a magistrů v jednotlivých studijních oborech. Dokonce i PhD.! WingTsun se dostalo na akademickou půdu. Srdečné díky za Tvoje nasazení. Tím získalo WingTsun vyšší hodnotu. Ostatní závidí a neuznávají to…ale přesto zkouší všechno kopírovat…To je ve výsledku také Tvoje uznání.

 
Fuerteventura 2011: SiFu nám ve WingTsun pokaždé opětovně  přichystá nové výzvy. Je pro nás potěšením provázet ho na této cestě.

Od té doby, co jsi začal s vnitřním WingTsun to vypadá, jakoby byl celý svět wing chun také na cestě vnitřního bojového umění. Ty určuješ trendy. Je to tak trochu zvláštní, protože i tady se najdou závistivci. A přesto Tě kopírují. Velmi Ti děkuji, že jsi nadále ten, kdo nám dává nové podněty. Ve světě bojového umění jsi jedinečný!

V Tvých výzkumech mnoha dalších vnitřních stylů v posledních letech a díky objevení Zhong Xin Daa člověk cítí Tvoji lásku a nadšení pro věc. Je vidět, že Tě baví nacházet nové věci. Velmi Ti děkuji za tento životní příklad!

WingTsun mě baví. Když se mě někdo zeptá, proč ho dělám, odpovím mu: „Protože se mi líbí!“ Děkuji Ti za to, že jsem se od Tebe naučil vytrvat a nevzdávat to.

Váš nadšenec do WingTsun Giuseppe Schembri

 

Zdroj: Magazin WING TSUN WELT, "Vielen Dank, SiFu!"
https://wingtsunwelt.com/content/Vielen-Dank-SiFu
Překlad: Jitka Vojáčková