mobile backgroud

Články

Bojové umění a sebeobrana WingTsun - nábor nových členů

20. srpen 2019

Pro mnoho lidí může být WingTsun velká neznámá. Mnozí nevědí, čím se liší od jiných bojových umění jako je třeba karate či aikido. Dříve to byl přísně tajný klanový systém, dnes je tomu ale jinak ...

Zobrazit více

Děkuji Ti, Sifu!

20. květen 2019

Od té doby, co jsme se v lednu roku 1979 poprvé potkali v Kielu, jsi stále nepřestal vylepšovat, dále vyvíjet a bádat. Nikdy ses nezastavil. Tím jsi byl mně i mnohým dalším vzorem, abych na sobě pracoval a dostával se dál ve WingTsun.

Zobrazit více

Proč se EWTO neúčastní soutěží?

7. květen 2016

Lidé, kteří se nedostatečně zabývali vědeckou teorií boje, se mylně domnívají, že v rámci soutěže podrobují účinnost svých bojových schopností zkoušce. Ve skutečnosti však testují a rozvíjejí pouze svého bojového ducha a svou fyzickou kondici.

Zobrazit více

A hrome, teď to praskne!

10. březen 2016

Velmistr Kernspecht hovoří o bojovém programu BlitzDefence (blesková obrana). Jedná se o sebeobranný program pro reálné bojové situace na ulici. Vlastně ještě víc: útok, kterým se bráníme. Jde o uchopení iniciativy v krizové situaci a ovládnutí konfliktu...

Zobrazit více

Trénink vnitřního WingTsun

8. leden 2016

Z vnějšího pohledu není mezi „vnějším“ a „vnitřním“ WingTsun žádný rozdíl. Vše vypadá stejně. Rozdíl je však obrovský. Jde o pochopení toho jak funguje vaše tělo, pochopení těchto biomechanických procesů, a tím i zdokonalení každého pohybu.

Zobrazit více

Nedělat nic a učinit vše

16. prosinec 2015

Nejtěžší a nejkomplikovanější částí taoistické teorie je strategie nicnedělání. Mnozí se domnívají, že jde o jistý způsob sebeodevzdání se člověka vlastnímu osudu. Tento náhled ovšem není správný. Jde totiž o to, nebránit událostem aby se staly samy...

Zobrazit více

Noční život

6. červenec 2015

Důvodů k násilí se vždy najde dost, může to být hádka o parkovací místo, nebo o to, jak elegantní byl Váš předjížděcí manévr. Zeptali jsme se čtyř zkušených, jak na diskotékách vzniká násilí, a poradíme Vám, jak se před ním můžete chránit.

Zobrazit více

Jako blesk z čistého nebe

13. duben 2015

BlitzDefence je to obrana, která bojuje ohněm proti ohni a udeří stejně jako blesk. Kdo se chce naučit obstát v rituálním boji, musí se naučit ovládnout první dvě fáze. Musí vědět, jak se zachovat proti pronikavému pohledu. Musí umět zacházet se zuřivou...

Zobrazit více

90 procent je psychika, zbytek je technika

4. únor 2015

Pro zvládnutí reálného ohrožení je třeba zvládnout mnoho věcí. Pochopení jednotlivých fází pouličního boje a jejich ovládnutí. Trénink různých bojových postavení, a úderových technik. Ve skutečnosti je však nejdůležitější přísadou v těchto situacích vaše psychika.

Zobrazit více

Stres - přítel, nebo nepřítel

2. únor 2015

Stres je tady odjakživa. Stres je tělesná funkce, která je daná přírodou, abychom překonali nebezpečné situace, abychom uměli přežít. Stres nastupoval od pradávna tak, že člověk byl schopen prostřednictvím zvýšení krevního tlaku, srdeční frekvence a...

Zobrazit více

Zóna nebezpečí

10. leden 2015

V boji je jedním z nejdůležitějších faktorů správné vnímání vzdálenosti a práce s ní. A to především ve fázi před samotným bojem. Je třeba správně se naučit jaká vzdálenost je pro nás bezpečná, a kdy nás již útočník může zasáhnout.

Zobrazit více

Co znamená schopnost přežít?

1. leden 2015

Termín schopnost přežít, survivability, se používá především ve vztahu ke konkrétním technikám pro přežití v divočině, v oblasti vojenství, atd. Má však i klíčový význam pro úspěšné modely chování v krizových situacích pouličního boje.

Zobrazit více

Duše vítězení

30. listopad 2014

Každý člověk ho má, ale pouze nemnozí vědí, jak jej mají aktivovat pro sebeobranu. Řeč je o bojovém duchu. Stojí zcela na konci „Velké sedmi obranných předpokladů“ ve WingTsunu, jak byly formulovány velmistrem Profesorem Kernspechtem.

Zobrazit více

Velmistři WingTsun

27. listopad 2014

Od uvedení brilantně zpracovaného filmu "Ip Man" si nejen zarytí fandové WingTsun pokládají otázku ohledně tradice našich velmistrů. Kdo byli naši Wing Tsun předkové, jejichž odkaz nám dnes umožňuje naučit se bojový systém WingTsun v EWTO.

Zobrazit více

Yim Wing Chun - děvče od vedle?

22. říjen 2014

Legenda o šaolinské mnišce Wu Mej (Ng Mui) a její žákyni Jen-jung-čchun (Yim Wing Chun) by měla být dostatečně známá. V tomto článku bychom chtěli osvětlit pozadí a okolnosti, za kterých se v těch dobách stala jedna dívka mistryní bojového umění.

Zobrazit více

YIP MAN – život pro WingTsun

18. říjen 2014

Potom, co v Hongkongu dne 2.prosince 1972 zemřel legendární velmistr Yip Man, zanechal po sobě odkaz bojového umění, které se neustále přizpůsobovalo své době, aniž by zapomnělo nebo popřelo vlastní kořeny, a jehož plody dodnes sklízíme.

Zobrazit více

Filmová série IP MAN

14. září 2014

Režisér Wilson Yip se ve svém filmu IP MAN věnoval životnímu příběhu velmistra bojových umění WingTsun. Superstar Donnie Yen ztvárnil tuto hlavní postavu se skromnou elegancí a zdvořilostí sobě vlastní. Film vypovídá o životě Yip Mana…

Zobrazit více

Film The Grandmaster

16. srpen 2014

Film o životě Yip Mana v nesmrtelném snímku kultovního režiséra Wang Kar Waie "The Grandmaster". Tato adaptace života velmistra Yip Mana nestaví do popředí životopisnou přesnost, ale spíše chce vyprávět složitý příběh kolem této postavy.

Zobrazit více

Zjednoduš svůj boj

2. červenec 2014

Skutečný WingTsun je určen z bojové logiky úspěšným vzorcem: „Přijmi to, co přichází, doprovoď to až domů, pusť se dopředu v případě, je-li cesta volná“ a z něj plynoucích dalších vzorců. Tímto zaútočíme na potenciálního útočníka, který nás ohrožuje.

Zobrazit více

Moje výuka. Co a jak učím - a proč ne jinak?

1. červenec 2014

Ať už tedy učím na větším semináři začátečníky nebo v menších skupinách pokročilé, učitele, mistry či velmistry, je to právě „Velkých 7 základních dovedností“, jež patří k požadovanému profilu našeho vnitřního WT, které chci v účastnících vybudovat.

Zobrazit více

ChiGerk a LatGerk

28. červen 2014

Ve WingTsun je obsaženo mnoho zajímavých prvků a speciálních tréninkových metod. Mezi ně patří i ChiGerk a LatGerk. Jedná se o speciální bojové techniky nohou, kopů a různých podmetů, které se učí především na mistrovských WingTsun stupních.

Zobrazit více

WingTsun včera, WingTsun dnes

27. červen 2014

WingTsun je bojové umění které se neustále vyvíjí a zdokonaluje. A to jak z hlediska neustále se měnících potřeb pro reálnou sebeobranu, tak i ve svých výukových metodách. O tomto vývoji a jeho významu zde píše velmistr Oliver König.

Zobrazit více

Forma vyplývá z funkce

7. únor 2014

DaiSifu Andreas Groß mliví o tréninku forem jako vyučovací metodě. Formy patří tradičně mezi nejznámější výukové metody WingTsun. DaiSifu Andreas Groß vysvětluje, jakou hodnotu mají dnes ve výukovém procesu EWTO.

Zobrazit více

Formy - co je správně a co špatně?

5. únor 2014

Velmistr Giuseppe Schembri, píše o důležitosti sólových WingTsun forem. Co přináší jejich cvičení a jak k jejich cvičení správně přistupovat. Pohyby forem jsou pouze příklady pohybů. Důležité je si formu nepředstavovat jako boj. Učí pohybům a...

Zobrazit více

Chytrý díky SiuNimTao

4. únor 2014

Pohybová cvičení otevírají cestu k lepší schopnosti mozku se učit. Tím vylepšujeme nejen naši koordinaci těla, ale i schopnosti potřebné pro každý den, jako je koncentrace, vnímání a organizace. Jak to ale funguje a která cvičení jsou obzvláště prospěšná?

Zobrazit více

Přesvědčivý úspěch

2. únor 2014

Reportáž ze společného semináře světově největších policejních odborů GdP a světově největšího profesionálního svazu bojového umění EWTO v červnu 2012 v Saarbrücken. Policisté se seznamovali s technikami podle principů WingTsun specificky…

Zobrazit více

WingTsun a grappling

1. únor 2014

Ostatní zastávají názor, že WingTsun je tradičně bez přechodů na zem a boje na zemi, a tak WingTsun bojovník nemá žádnou potřebu boje na zemi. Má-li však být WingTsun komplexní sebeobranný systém, musí obsahovat i boj na zemi.

Zobrazit více