mobile backgroud

Jak se ubránit agresorům na ulici? Vyzkoušejte rady z WingTsun.

S létem souvisí nárůst přepadení na ulicích, navíc spoře oděné ženy mohou být pro násilníky lákadlem pro potenciální přepadení a znásilnění. Dokázala by se Vaše přítelkyně ubránit?

Navíc s létem roste i počet agresivních floutků, kteří ještě posilněni větším množství alkoholu rádi vyvolají na noční ulici konflikt. Dokázal byste sebe i svoji přítelkyni vůbec v těchto situacích ochránit?

Buďte na podobné situace připraveni, pak nebudete zaskočeni, když se do krizové reálné životní situace skutečně dostanete.

Lukáš Holub, lektor bojového umění WingTsun, má pro vás několik rad, co v této situaci dělat.

„Sebeobranu chápeme jako odvracení každého chování druhých osob, které je nám nepříjemné a které jde za naše hranice.

„Podle jeho slov se tak vždy nemusí jednat o agresivní napadení, okradení či pokus o sexuální násilí. Může to být stejně tak slovní obtěžování, šikanování nebo narušování osobního prostoru bez zjevných známek násilí. Pokud je nám takovéto chování nepříjemné, nemusíme si ho nikdy nechat líbit, základy sebeobrany by měl znát každý,“ vysvětluje Lukáš Holub, lektor WingTsun.

WingTsun v posledních letech zažívá velký boom. „K velkému zájmu ze stran veřejnosti a nárůstu žáků ve WingTsun školách dopomohly i divácky úspěšné filmy IP Man,“ dodává Holub.

WingTsun? S ním budete připraveni na různé agresivní útoky

WingTsun je nejefektivnější způsob sebeobrany.

„Nehledejte zde žádné válení na zemi nebo tahání za kimona. Karate, Judo nebo Box jsou fajn bojové sporty, ale pořád jsou to sporty“, popisuje Holub, který se zabývá WingTsun více než 20 let.

Díky WingTsun se budete umět ubránit v takových kritických situacích, kdy na Vás například někdo vytáhne nůž, nebo pokud agresor využije prvky z Boxu nebo Kicboxu. Nepřekvapí Vás ani, když někdo bude ovládat Karate.

„Je nutno si uvědomit, že stejně jako se vyvíjí společnost, vyvíjí se způsob boje, a tím pádem i způsob sebeobrany. Nejde o to naučit se cviky, které sice vypadají hezky, v reálných životních situacích jsou ale naprosto nepoužitelné. Jde o to umět ochránit sebe a své blízké.“

WingTsun – jiný přístup k bojovému umění

Kořeny WingTsun kořeny sahají do Číny. Vývojem času se zde skloubila filozofie východních mistrů s moderním pojetím sebeobrany.

„Wing Tsun je zvláštní i v tom, že se  neúčastní soutěží , jako je tomu u mnoha ostatních bojových stylů. Je to proti naší filozofii, žádné body nesbíráme. Na ulici při přepadení na bodech nezáleží přeci vůbec, tam záleží na Vašem životě,“ popisuje Lukáš Holub.

WingTsun se učí nejen muži a ženy, ale je i vhodnou sebeobranou pro děti i seniory, kteří jsou často snadným cílem různých agresorů.

V čem je výjimečnost WingTsun?

  • WingTsun je efektivní způsob sebeobrany, kterým se v dnešní době inspiruje mnoho bojových sportů.
  • Používá se k záchraně Vašeho zdraví, nikoliv k vyvolávání konfliktů.
  • Naučíte se moderní evropskou interpretaci tohoto čínského bojového stylu. Právě v ní se snoubila moudrost dávných východních mistrů s německou precizností a perfekcionalizmem, takže když narazíte na reálnou agresivní situaci, budete si s ní umět poradit a ubránit se.
  • V Evropě k rozvoji WingTsun pomohla  Evropská WingTsun Organizace (EWTO), jejíž hlavní sídlo je v Heidelbergu a je se svým počtem škol a členů jednou z největších profesionálních organizací bojových umění na světě.

Tipy pro ženy, jak se ubránit:

„Ačkoliv si to mnoho žen neuvědomuje, agresor nemusí být vždy cizí člověk. Může se jednat i o člověka z jejich okolí. Pokud Vám někdo verbálně i neverbálně ubližuje, nenechejte si takové jednání líbit ani od cizích, ani od těch, které znáte,“ dodává.

Předcházej vzniku problému

„Nejúčinnějším řešením problému by bylo předejít jeho samotnému vzniku. Ne vždy to ale lze, proto nabízíme takové řešení, které se často obejde bez nutnosti použití násilí, bez nutnosti bojovat. O to důležitější je ale schopnost komunikovat. Fyzická konfrontace je až tou nejzazší cestou, kdy není jiné alternativy,“ popisuje Holub, který je i předním představitelem české větve EWTO.

Poznej včas nebezpečí

Podle Lukáše Holuba je základem sebeobrany naučit se včas nebezpečí identifikovat a rozpoznávat. A  je-li to možné, včas se mu vyhnout.

„Pokud se nám žádným způsobem nepodařilo nebezpečné situaci předejít a uniknout jí ještě před jejím vznikem, přichází na řadu WingTsun strategie ženské sebeobrany, a to jako krizové řešení, hrozí-li  bezprostřední nebezpečí.

Opírá se o pilíře:

1.    Vytyč své hranice a prostor!

Pokud se dostanete do situace, kdy stojíte sama večer na zastávce a vedle Vás prapodivný člověk posilněn alkoholem snažící se s Vámi dát do rozhovoru, buďte již v ten moment na pozoru.

„V tento moment si ho vůbec k sobě nepouštějte. Dost důrazně vyšlete neverbální i verbální projev - dejte ruce před sebe dlaněmi proti muži jako gesto „stůj, nechoď blíže“, současně s tím to dejte také verbálně dostatečně nahlas najevo a  vyzvěte ho, ať je tak laskav a nepřibližuje se k Vám. Mezi Vámi by měla být vzdálenost minimálně dva metry. Pokud ne, udělejte krok zpět a prostor si vytvořte,“ radí Holub.

2.   Hlídej svoji hranici a prostor!

Nedbá-li totiž Vašeho velmi důrazného varování, aby nechodil blíž, utvrzuje Vás, že jde o skutečné ohrožení. Neřešte vnitřní obavy z toho, že byste mohla někomu neprávem ublížit.

„Udělejte druhý krok vzad, tak, abyste mezi Vámi a jím udrželi vytyčený prostor. Zopakujte ještě razantněji gesto rukama a co nejhlasitěji zopakujte výzvu, aby se k Vám nepřibližoval. Možná Vás uslyší i někdo jiný a získaná pozornost Vám může pomoci. I neomalenec či opilec již teď pochopí, že se opravdu nemá přibližovat," vysvětluje principy sebeobrany pro ženy lektor.  

3.   Braň svoji hranici a prostor!

Ke třetí fázi tak často nemusí vůbec dojít, jelikož rozhodná gesta spojená s předchozími fázemi můžou útočníka odradit. Pokud však na fyzickou konfrontaci přeci jen musí dojít, budete se muset bránit se vší razancí a všemi prostředky.

„Musíte zmobilizovat veškeré své síly a adrenalin a využít je proti agresorovi. Ať už použijete třeba kop na genitálie či seky prsty do očí.

V žádném případě nesmíte rezignovat. „Na Vaší straně by měl být i moment překvapení. Hned jak to bude možné, zanechte zaskočeného agresora na místě a snažte se utéct. 

Více o ženské sebeobraně zde.

Připravíme Vás na krizové situace

„Během tréninku WingTsun se ženy i muži naučí, jak v dané situaci reagovat. Vyzkouší si, kde začíná hranice prostoru, který si bude chtít bránit.

Po stránce fyzické si vyzkouší, kde, jak a z jaké vzdálenosti jste zranitelní a rychle napadnutelní a kde je už naopak bezpečná vzdálenost mezi Vámi a protivníkem. Rovněž se naučíte, jak agresora zneškodnit.

Přehled kurzů sebeobrany pro ženy

První hodina zdarma

„První hodinu máte zdarma, na ní si vyzkoušíte, zda se Vám WingTsun líbí a až pak se rozhodnete, zda budete chtít chodit pravidelně. WingTsun cvičí ženy, muži, děti, ale i senioři.

„K ubránění svého zdraví nemusíte mít mistrovský stupeň. Jde o Vaše bezpečí, jde o Váš život a jeho ochranu,“ uzavírá lektor.

Více o tom, jak se přihlásit na první lekci WingTsun zdarma a co Vás vše na první lekci čeká.

Kde se můžete v Česku WingTsun naučit?

Po celé České republice má EWTO má téměř 20  škol, kde se můžete WingTsun naučit. Podívejte se na přehled škol WingTsun.

 

Odkaz na článek v iDnes: "Jak se ubránit při přepadení? Použijte rady z WingTsun"