mobile backgroud

Newman Escrima

Hlavním představitelem této školy je velmistr Bill Nawman, který je dnes jedním z hlavních představitelů EWTO. Počátky Newman Escrimy se datují do roku 1974, kdy velmistr Bill Newman se začal seznamovat s tímto bojovým uměním. Kořeny tohoto systému vycházejí ze škol působících v Stocktnu v USA a také v Londýně. Po více než dvaceti letech studia byly vyselektovány hlavní principy na kterých tato škola stojí. Tyto jednoduché principy lze aplikovat prakticky na jakýkoliv předmět denní potřeby (klíče, propiska, deštník, láhev, noviny), nebo zbraně a využít je efektivně v boji.

Výuka boje začíná samozřejmě s krátkou tyčí (využívá se klasicky ratanová tyč cca 66cm dlouhá) a žák se pomalu seznamuje s technikou a principy, později se přidává, druhá tyč, nůž, dvouruční meč, dlouhá tyč. Na vyšších stupních se dále žák seznamuje s dalšími zbraněmi jako např. meč a puklíř, apod. Součástí výuky je nácvik základních technik, forem, sparingu, ale také modelových situací připravující žáka na reálnou situaci z ulice.

Tlak je kladen na jednoduchost a přímočarost a reálnost technik s tím, že escrimador je v každé fázi svého pohybu chráněn. Naopak se vyhýbáme složitosti a akrobatický pohybům, jejichž využití v sebeobraně velice komplikované.


 Fotogalerie