mobile backgroud

Filmová série IP MAN

IP MAN 1

Nápad natočit životopisný film o Mistru Ipovi se datuje již do roku 1998, kdy Jeffrey Lau a Corey Yuen diskutovali o možnosti dát dohromady film o učiteli bojových umění Bruce Leeho. Ale studio, které navrhovaný film produkovalo, zkrachovalo a projekt upadl v zapomnění. Producent Raymond Wong se rozhodl natočit svůj vlastní film o Mistru Ipovi, a to s plným souhlasem Ipova syna. Dokonce vyslal filmaře do Foshanu pátrat po detailech Ipova života. Ip Chun, Ipův nejstarší syn a několik dalších, kteří provozují bojové umění WingTsun, posloužili filmařům jako konzultanti. Hlavní natáčení filmu začalo v březnu 2008 a skončilo v srpnu téhož roku. Filmování probíhalo v Šanghaji, která byla využita jako architektonická napodobenina Foshanu.

Režisér Wilson Yip (nezaměňovat s velmistrem Yip Manem) se ve svém filmu IP MAN věnoval životnímu příběhu velmistra bojových umění WingTsun. Superstar  Donnie Yen ztvárnil tuto hlavní postavu se skromnou elegancí a zdvořilostí sobě vlastní. Film vypovídá o životě Yip Mana již jako WingTsun mistra a nejlepšího bojovníka ve městě  Fatshanu ještě před obsazením Číny Japonci a končí jeho útěkem do Hongkongu.

Jedná se o takzvaný bio-snímek, tedy film zakládající se na událostech, které vykazují biografické rysy. Přesto se zde ale objevují také prvky, které do filmového děje sice dobře zapadají, se životem Yip Mana však mnoho společného nemají. Jiné zachycené události byly záměrně přizpůsobené. A tak se zde vyskytuje například scéna, ve které Yip Man rozzuřenému policistovi mávajícímu kolem sebe zbraní vyrazí bubínek z pistole. V jiné zase nastupuje Yip Man proti jistému bojovníkovi ze severu, vítězí a získává si čest všech ostatních učitelů bojových umění ve Fatshanu poté, co oni sami v boji selhali.

Tak nějak podobně se to vskutku mohlo odehrát. Rovněž tak i skutečnost, že po obsazení Japonci, které přineslo lidem mnoho utrpení, Yip Man postupně přišel o své jmění.

Autentické je nejspíš i Yip Manovo zdráhání se učit WingTsun Japonce. Zcela jistě ale není známo to, že by kdy nastoupil proti nějakému japonskému generálovi nebo to, že by někdy byl postřelen. Tyto scény mají spíše co dočinění s režisérovým uměleckým vyjádřením, nikterak to však neubírá na vysoké kvalitě filmu. Ještě nikdy předtím nemohl divák na filmovém plátně sledovat WingTsun v takové kvalitě, a tak není divu, že mnohé akční scény diváka fascinují, okouzlují, zkrátka berou dech.

Film měl svou celosvětovou kinopremiéru v Hongkongu 18. prosince 2008 a vydobyl si uznání kritiky i diváků. Poté pokračoval v úspěšném tažení a získal 12 nominací na hongkongské filmové ceny, přičemž zvítězil v kategoriích Nejlepší film a Nejlepší choreografie.

Režiséru Yipovi se podařilo vykreslit sympatický portrét velkého KungFu mistra mladší čínské historie, který co do děje i akce lehce obstojí vedle filmů jako Hero nebo Fearless, a přitom nadchne nejenom nadšené KungFu fanoušky. Druhý díl filmu, který bude vyprávět o době Yip Mana v Hongkongu, je už v produkci.

Zdroj: Magazin WING TSUN WELT, číslo 33  str. 58,
„ Yip Man - Ein Leben für Wing-Tsun “

IP MAN 2

Pokračování povedeného filmu z žánru bojových umění „Ip Man“, jenž byl před dvěma lety v Asii kritiky zařazen mezi top desítku, si jistě nenechá ujít drtivá většina nadšených WT-čkářů.

Pro připomenutí: na konci prvního dílu prchá Ip Man se svou rodinou před Japonci do Hongkongu.

Nyní se po příchodu do Hongkongu pokouší o znovu vybudování života. Když mu pomalu docházejí peníze, začíná zdrženlivě své umění kung-fu dále doporučovat, aby si mohl vyučováním vydělávat. Zpočátku je sice méně úspěšný, po čase si ale získá jednoho velmi angažovaného žáka, který se postará o zvyšující se počet dalších studentů. Ip Man vede výuku WingTsun na střeše jednoho domu. To ovšem vyvolá nevoli u mistrů starousedlíků, kteří tak začnou spřádat plán. Žádný nováček si přeci nemůže tak jednoduše otevřít školu s výukou.

Při souboji si ale Ip Man, jehož roli herecky ztvárnil opět Donnie Yen, nakonec vybojuje právo na to, vyučovat svoje žáky.  Ve společnosti kung-fu mistrů si však nevytvořil pouze samé přátele. A i někteří noví žáci představují problémy.  A tak se musí utkat s několika gangstery. Tyto skutečnosti však ustupují do pozadí v návaznosti na to, že do města přichází anglický boxer, který se čínským bojovníkům začne vysmívat a některé v ringu zmlátí. Takovou urážku národní cti však Ip Man už neunese a sám vstupuje do ringu.

Jaká to krásná kung-fu podívaná! Přestože se toto pokračování biografického snímku vzdaluje realitě ještě více než díl první, může i tak divák jednak očekávat velkolepé bojové scény- třešničkou na dortu je pak jistě pro každého fanouška boj mezi Donnie Yenem a Samo Hungem – a dále pak film boduje vykreslením charakteru mistra KungFu.

Mimo to se znovu objevují postavy z prvního dílu- částečně silně pozměněné, částečně poznamenané tragickým vývojem života. I nevtíravý humor, který se vyskytuje v prvním díle, především jeho první půlce, se prosadí na mnohých místech i zde.

Někteří Wing Chun cvičenci  mohou být z toho, že se příběh nedá historicky doložit, možná zklamaní, nebrání to však tomu, aby si snímek náležitě užili. Německé DVD vyšlo 29.října, a tak již nestojí nic v cestě zpříjemnění sychravého podzimní ho večera filmem Ip Man 2. 

Zdroj: Magazin WING TSUN WELT, číslo 34  str. 74,
 „ Ip Man 2 – der Film “

IP MAN 3

První film Ip Man se zaměřil na život skutečného čínského mistra Yip Mana, který během druhé japonsko-čínské války čelil invazi nepřátelských Japonců a přitom vyučoval své studenty čínskému bojovému umění Wu-Shu, stylu Wing Chun. V druhém díle Ip Man 2 se posouváme do raných padesátých let a sledujeme, jak se Ip Man  snaží v Hong Kongu založit vlastní školu Wing Chun a připravuje své studenty, včetně jeho nejslavnějšího žáka, kterým byl Bruce Lee. V třetím pokračování, které nese název Ip Man 3 se posouváme o dalších deset let v čase dopředu do roku 1959.

Ip Man (Donnie Yen) žije se svou ženou Cheung Wing Sin (Lynn Hung) a dvěma syny v Hong Kongu. Město je ale ovládáno americkým bossem čínských triád Frankem (Mike Tyson), který chce získat území, kde se nachází také místní škola, kterou navštěvují Ip Manovy děti i syn jiného bojovníka Wing Chun Cheung Tin Chia (Jin Zhang). Frank nechá unést Ip Manova syna a nechtěně i syna Cheung Tia Chia. Ip Manova žena se navíc dostává do vážných zdravotních potíží, když jí je diagnostikována rakovina žaludku.

Z příběhu je patrné, že snímek se tentokrát více věnuje Ip Manovu osobnímu životu a jeho rodině. Neznamená to však, že by to bylo na úkor akčních scén. Ty tu nechybí v hojném počtu a opět patří k tomu nejlepšímu, co se dá v daném žánru vidět. Na choreografii bojových scén dohlížel ostřílený mistr Yuen Woo-ping. Ve filmu najdeme několik klíčových bojových scén. Tou první je setkání Ip Mana se svým budoucím žákem a pozdější slavnou akční hvězdou Brucem Lee, kterého tu zvtárnil Kwok-Kwan Chan. Pro fanoušky legendy podotknu, že jde hned o úvodní scénu, dále se již film na vztah Ip Mana a Bruce Lee více nezaměřuje. 

Další bojovou lahůdkou pro oko diváka jsou tři vrcholné akční scény, v nichž Donnie Yen prezentuje své výjimečné fyzické dispozice stejně jako Ip Manovu neporazitelnost. První je scéna, kde se Ip Man utká s thajským boxerem. Druhou je scéna, kde poměří své síly s Frankem ve tříminutovém kole podobně, jako by byli v boxerském ringu. Zde uvidíte Donnieho Yena v zápase s bývalým boxerským šampionem Mikem Tysonem. A konečně vrcholnou je scéna, kde Ip Man bojuje s konkurenčním mistrem Wing Chun Cheung Tia Chinem o to, kdo bude vládnout škole bojových umění. Všechny tři scény jsou skvěle natočené s vynikající bojovou choreografií. Vedle toho tu je i brilantně natočená hromadná bitka v loděnici. 

Ip Man 3  tak ve srovnání s oběma předchozími díly obstojí. Filmovou kvalitu, která jde obvykle většinou s přibývajícími díly dolů, se tentokrát podařilo udržet stále nad klasickým standardem. Za to si zásluhu kromě režiéra Yipa zaslouží také producent Raymond Wong a jeho syn Edmond Wong, kteří z Ip Mana 3 nedělají jen nastavovanou kaši, ani se nespoléhají na dobrou pověst předchozích dílů, ale pokračují v prohlubování Ip Manovy postavy.

Stojí za zmínku, že mimo sérii filmů Ip Man 1-3 byly následně natočeny i další filmy od různých jiných tvůrců a společností. V těchto projektech ztvárnili postavu Ip Man jiní herci. Jmenujme například „Ip Man: Zrození legendy“ nebo „Velmistr“. 

Zdroj:  www.filmserver.cz

 

Filmové vyprávění příběhu o velmistru Ip Manovi obsahuje sice biografické rysy, faktický životopis si však můžete přečíst v článku „Yip Man - život pro WingTsun“, který se zakládá na historicky doložitelných faktech.

Kromě této série existují i další úspěšné filmové snímky zabývající se osobností Ip Mana, sice od jiných tvůrců, ovšem také divácky velmi úspěšné. O tom nejznámějším si můžete přečíst zde: „Film The Grandmaster“.